Gå til indhold

Medlemsrådgiverne har fået nyt navn

I forbindelse med foreningens nye navn har også vores rådgivere fra 15. maj fået nye titler. De hedder nu Medlemsrådgivere, hvor de før hed FDDB-rådgivere. Rådgiverne tilbyder vigtige personlige hjemmebesøg og trækker på deres egne erfaringer med døvblindheden. Få en god snak og ny motivation. Her kan du finde et link til din lokale rådgiver

Døvblind Kvinde Læser med lup - ægtefællen hjælper
DøvBlinde Danmarks medlemsrådgivning er et tilbud til både medlemmer og ikke medlemmer. Vi tilbyder personlige hjemmebesøg i hele landet, hvor du kan få en god snak og rådgivning om hverdagen med nedsatte sanser.
Rådgiverne har selv nedsat syn og hørelse og kender alt til de usikkerheder, der følger med at miste to så vigtige sanser. Vi kan også hjælpe dig i gang med foreningens mange tilbud og henvise til andre relevante instanser. Er du ikke medlem, kommer vi også meget gerne på hjemmebesøg og fortæller dig om dine muligheder. Du kan finde listen over alle DøvBlinde Danmarks rådgivere her

Læs mere om…

Sorthvid foto af døvblinde på vej på bustur i 1967

DøvBlinde Danmarks historie

En forening for og af døvblinde - dét var målet i 1987, da en gruppe døvblinde og synshørehæmmede stiftede foreningen. Læs DøvBlinde Danmarks historie

Årsberetningen 2023

Årsberetningen er klar!

Så er Årsberetningen klar! Læs om årets begivenheder og bliv klogere på formandens visioner for fremtiden. Beretningen fås i flere forskellige versioner og kan downloades her

Døvblinde vandrer sammen med ledsagere i skoven

Arrangementer

DøvBlinde Danmark holder masser af kurser, temadage og udflugter, så du kan altid finde noget, der passer dig. Vi tager hensyn til lyd- og lysforhold og værner om det stærke fællesskab